پیام دکتر پرویز قدوسی رئیس هیات مدیره انجمن علمی بتن ایران

پیام دکتر پرویز قدوسی رئیس هیات مدیره انجمن علمی بتن ایران

1397/07/23

پیام دکتر پرویز قدوسی رئیس هیات مدیره انجمن علمی بتن ایران


امروزه بتن یک علم محسوب می شود در گذشته حدود 30 سال پیش، رویکرد نسبت به بتن محدود به تعیین نسبت­های اجزای بتن بود. نه تنها در صنعت ساخت بلکه در بخش تحقیقات با بسیاری مباحث امروزی کمتر آشنایی وجود داشت. همین روند به صورت کمی و کیفی در صنعت بتن آماده قابل مشاهده بود. اما روند پیشرفت باعث شده که امروزه تحول چشمگیری در صنعت ساخت و بخش تحقیقات مشهود باشد. پیشرفت علمی و توسعه در صنعت بتن آماده باعث شده است که کنترل کیفیت به عنوان مهمترین شاخص تولید بتن به دلیل تمرکز در یک کارخانه ارتقا یابد. در نتیجه کنترل کیفیت نسبتا نامطلوب در کارگاه­ها جایگزین با بتن آماده با تجهیزات آزمایشگاهی شده است.


امروزه با درک بهتر مفاهیم و همچنین کاربردی شدن ضمینه های متنوع مانند دوام، مواد افزودنی معدنی و شیمیای، الیاف، چگالی انباشتگی و نانو به هیچ وجه قابل مقایسه با گذشته نیست. این پیشرفت فقط محدود به تحقیقات نیست بلکه در صنعت به عرصه ظهور رسیده است . برخی از پروژه ها در کشور  با آخرین یافته­های علمی ساخته  شده اند و از افتخارهای مهندسی محسوب می شود.


اما بسنده کردن به داشته های امروز از نظر رشد و توسعه پسندیده نیست، آینده ی بتن به خصوص صنعت بتن آماده در گرو ارتباط بین بخش تحقیقات و صنعت بتن از نظر آموزش و یادگیری است. از طرف دیگر بخش تحقیقات نیاز به توسعه علم بتن در آینده دارد. اما چالش مهم دیگر در آینده، گسترش علم بتن در کلیه سطوح صنعت ساخت است. تا کنون انجمن بتن ، مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی و دانشگاه ها تلاش فرآوانی در انتقال دانش به صنعت داشته اند، اما انشاء الله این ماموریت در آینده با اراده قوی تر در جهت توسعه کشورمان انجام پذیرد. هرچند در این راه ، توجه به فنا­وری­های روز دنیا مانند بتن دیجیتالی (پرینت سه بعدی) ضروری است، اما خود­باوری به نوآوری و خلاقیت در سطح جهانی وظیفه اصلی است.