قطعنامه شانزدهمین همایش روز بتن ودهمین کنفرانس ملی بتن

قطعنامه شانزدهمین همایش روز بتن ودهمین کنفرانس ملی بتن

1397/07/28

قطعنامه شانزدهمین همایش روز بتن ودهمین کنفرانس ملی بتن


16 مهرماه سال 1397 و شانزدهمین همایش روز ملی بتن به لطف خداوند و با همت حامیان و برگزار کنندگان و مشارکت دانشجویان، اساتید، صنعتگران و دولتمردان و متخصصان علاقه مند و پرشور فناوری بتن کشور به خوبی برگزار شد. پانزدهم مهرماه 1397 نیز دهمین کنفرانس ملی بتن در همین محل یعنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با موفقیت برگزار شد. این دو رویداد مهم در شرایط اقتصادی بسیار سختی برگزار می شود که حامیان مالی و حامیان علمی و معنوی با عزت و احترام انجمن بتن ایران را یاری و سرافراز نمودند و در پایان برنامه ها، قطعنامه شانزدهمین همایش روز بتن به شرح ذیل اعلام می گردد:  • با توجه به مسیر پیش روی کشور برای توسعه پایدار و آبادانی و نیاز مبرم به فناوری های نوین و در نظر داشتن شرایط اقتصادی، ضرورت دارد که کلیه دست اندرکاران و مدیران کشور از فناوری بتن و توانمندی علمی و صنعتی و توان داخلی بسیار بالایی که در سالهای متمادی بویژه شانزده ساله اخیر کسب شده بیشتر و بهینه استفاده نمایند.

  • دانش و فناوری بتن می تواند در وضع فعلی کشور و علاوه بر مزایای فنی و زیست محیطی بطور حداکثری جایگزین فناوری های دیگر نظیر سازه های فلزی و آسفالت شده که ضمن کاهش هزینه های ساخت، فرصت و امکان صادرات قیر و فولاد و درآمد ارزی را به ارمغان آورد.

  • ضرورت دارد که مدیریت و هنر بکارگیری دانش بتن بدست آمده در عمل تقویت شود. اعضا انجمن بتن ایران به توانمندی های ستودنی دست یافته اند که اگر بستر و زمینه جذب و بکارگیری آنها فراهم شود، با شتاب فراوان شاهد ارتقاء کیفیت و سطح ساخت و ساز در کشور خواهیم بود و دیگر نباید با این همه توان سازه و بناها و جاده هایی ساخته شود که در اثر حوادث طبیعی چون زلزله یا عواملی چون شرایط مهاجم خلیج فارس به سرعت دچار خرابی شود.

  • هنوز سرعت تصمیم گیری ها و اجرایی کردن تصمیمات درست بسیار کم است، دستگاه های اجرایی روش ها و دستورالعملهای کاری را بازنگری کنند که مسیرهای بهینه و کوتاهی برای بکارگیری از توانمندی ها و دانش فنی انجمن های تخصصی و اعضای آنها تعریف شود چون ما عقب ماندگی و کارهای جامانده زیادی داریم که باید خودمان را به کشورهای توسعه یافته برسانیم وگرنه فاصله ها بازهم بیشتر خواهد شد.

  • حوادث ساختمان پلاسکو، زمین لرزه های کرمانشاه و بم و .... تکرار شدنی است. بتن و بتن آرمه مهندسی شده در طراحی تولید و اجراء یکی از گزینه های مقابله با این حوادث به شمار می آید.

  • از آنجاییکه نهایت عقلانیت یک نظام دولتی در بودجه بروز پیدا می کند، ضروری است در بودجه های عمرانی و پژوهشی سهم مناسبی برای فناوری بتن که پر مصرف ترین ماده پس از آب بشمار می آید در کشور در نظر گرفته شود.

  • تولیدکنندگان مواد اولیه بتن و آرماتور در کشور در سالهای اخیر به افزایش ظرفیت تولید و حتی افزایش کیفیت محصولات توجه خاصی داشته اند. لیکن همایش روز بتن و انجمن بتن ایران نیازمند حضور همه جانبه و بیشتر جملگی آنهاست. جای صنعت آرماتور و فولاد و بخش عمده ای از صنعت سیمان در این میان هنوز خالی است.

  • همکاری انجمن بتن ایران و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در سالهای اخیر زمینه ساز توسعه دانش و فناوری بتن در دانشگاه و صنعت شده و همایش روز بتن به محل تلاقی دانشگاه و صنعت به معنی واقعی شده است. از این رو خواهان گسترش هر چه بیشتر همکاری های این انجمن و مرکز در سالهای آتی هستیم تا به جایگاه شایسته بین المللی ایران در فناوری بتن، سریعتر نایل شویم.

  • شانزدهمین همایش روز بتن با محوریت (بتن آماده:گذشته، حال، آینده)انتخاب شد.بررسی ها نشان می دهد که سرمایه های ملی زیادی برای تامین بتن آماده با کیفیت و استاندارد از مرحله طرح مخلوط ،کنترل کیفیت تا تولید و تحویل و اجرای بتن ریزی فراهم شده است و سازمان های نظام مهندسی ، شهرداری ها، موسسه استاندارد و دستگاه های اجرایی و کلیه انجمن های مرتبط می باید توجه خاصی به منظور بکارگیری از این توانمندی ها داشته باشند.

  • انجمن بتن از ابتکار مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی در زمینه یکسان سازی و هماهنگی مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آئین نامه بتن ایران استقبال نموده و ضمن حمایت، آماده هرگونه همکاری با مرکز می باشد.


والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته


شانزدهم مهرماه 1397


پایان شانزدهمین همایش روز بتن


محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی