آغاز به کار نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن

آغاز به کار نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن

1396/07/18

آغاز به کار نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن


با حضور اساتید و صاحبنظران


آغاز به کار نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن


نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن صبح امروز با حضور فعالان صنعت بتن کشور، اساتید، دانشجویان و اعضای انجمن علمی بتن ایران در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز به کار کرد.


نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن صبح امروز با حضور فعالان صنعت بتن کشور، اساتید، دانشجویان و اعضای انجمن علمی بتن ایران در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز به کار کرد.
در آیین افتتاح نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن بزرگداشت استاد حامی که با موضوع ضرورت ساخت سازه‌های بتنی در بناهای شهری در حال برگزاری است، مهندس کلهری دبیر این همایش، در خصوص روند انجام و اجرای نهمین دوره این کنفرانس گزارش اجمالی را در اختیار حاضران قرار داد.
وی با اشاره به دریافت 148 مقاله توسط دبیرخانه این کنفرانس گفت: از میان این مقالات پس از انجام داوری توسط اساتید و کمیته برگزاری، 39 مقاله برای ارائه و چاپ و 60 مقاله صرفا برای چاپ مورد پذیرش هیات داوران قرار گرفت که در 6 نشست تخصصی در روز اول کنفرانس ارائه خواهند شد. 
دکتر تدین رئیس نهمین کنفرانس بتن ایران و رئیس هیات مدیره انجمن بتن ایران در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به این موضوع که این کنفرانس برای ذائقه سختگیر دانشگاهیان و دست‌اندرکاران صنعت بتن پیش‌بینی شده است، خطاب به ارائه کنندگان مقالات گفت: توصیه من برای کسانی که در صدد ارائه مقاله برای سال‌های اتی در این کنفرانس هستند این است که از مقالات مروری خودداری نمایند و مقالات و کار مستقل تحقیقی خودشان را انجام و ارائه دهند. متاسفانه در بدنه علمی کشور و همچنین این همایش‌ها شاهد کپی‌برداری در ارائه مقالات هستیم که باید با این سنت‌های بد مقابله کرد.
دیگر سخنران آیین افتتاح نهمین کنفرانس ملی بتن دکتر خالو استاد دانشگاه صنعتی شریف و رئیس انجمن علمی بتن ایران بود که با زدن مهر تایید بر سخنان دکتر تدین و تاکید بر لزوم تهیه مقالات مستقل و مبتنی بر کار تحقیقی از سوی ارائه دهندگان مقالات، پیام خود را ارائه نمود.
وی در این پیام گفت: بناهای شهری از جمله بناهایی به شمار می‌آیند که همواره در منظر شهروندان بوده و به عنوان شناسنامه و نماینده شهر معرفی می‌شوند. تغییرات ظاهری در این بناها به طور آنی ملاحظه گردیده و در عین حال ضروری است تا در طی زمان‌های نسبتا طولانی وضعیت ظاهری خود را از لحاظ مقاومت در برابر بارهای متعارف و غیرمتعارف شامل سازه و نیز بخش‌های نما حفظ نمایند.
وی ادامه داد:در این میان سازه‌های بتنی کلیه شرایط لازم را دارا بوده و با توجه به دوام آن و نیاز محدود به نگهداری از نظر اقتصادی نسبت به سازه‌های فولادی مقرون به صرفه می‌باشند. آتش‌سوزی‌های اخیر در شهرهای بزرگ و شلوغ و با امکان حرکتی کند نظیر تهران، مشهد و ... موید این است که امدادرسانی موثر به سازه‌های بتنی امکان‌پذیرتر از سایر سازه‌ها می‌باشد.
دکتر خالو در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت معرفی سازه‌های بتنی به عنوان گزینه برتر در بنهاهای شهری در کشور، ابراز امیدواری نمود که همایش امسال بتواند توجه دست‌اندرکاران صنعت ساخت و ساز شهری را در بکارگیری بتن در بناهای متعارف و نیز بناهای خاص به خود جلب نماید.
توتونچی نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نظام فنی و اجرایی کشور نیز در سخنرانی خود محورهایی از جمله بازنگری آیین‌نامه بتن ایران، مقررات نظام فنی و اجرایی، مبحث نهم مقررات ملی و سامانه تهیه ضوابط ساخت و ساز کشور را ارائه و به تشریح آنها پرداخت.
وی بازنگری آیین‌نامه بتن ایران را یک اقدام مهم دانست و اجرای بازنگری آیین‌نامه بتن در فاز دوم را که توسط 19 کارگروه در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام می‌گردد را حائز اهمیت بسیار عنوان نمود.
توتونچی ابراز امیدواری نمود که در آینده شرایطی فراهم گردد تا تمامی ضوابط بتن از سوی انجمن بتن انجام پذیرد و نظام فنی و اجرایی بیشتر از آنکه نقش اجرایی داشته باشد در مقام حامی عمل نماید.
دکتر سعید بختیاری معاون تحقیقات و فناوری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آخرین سخنران مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن، سخنرانی خود با موضوه رفتار بتن در برابر آتش را در اختیار حاضران در این مراسم قرار داد.
دکتر بختیاری با اشاره به اهمیت بحث ایمنی در برابر آتش گفت: در کشورهای پیشرفته که تاریخچه طولانی در زمینه کدهای ساختمانی دارند، کدهای آتش‌سوزی همواره مدنظر بوده است. هرچه شهرها و کشورها توسعه می‌یابد ریسک حریق بیشتر از قبل می‌شود و در کنار مباحث دیگر مثل زلزله و... اهمیت بسیاری را داراست.
دکتر بختیاری در بخش دیگر از سخنان خود محورهایی از جمله نگاهی به رویکردهای بین‌المللی،‌ الزامات اساسی برای  محصولات ساختمانی طبق مصوبات اتحادیه اروپا، طبقه‌بندی عملکرد محصولات ساختمانی از نظر واکنش در برابر آتش، رفتار حریق برخی مصالح رایج در ایران، مقررات آتش برای مصالح نازک‌کاری، مقررات آتش برای مصالح نمای خارجی و الزامی بودن و اخذ گواهی آتش برای مصالح را تشریح نمود.
خاطرنشان می‌شود ارائه مقالات نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن در سه سالن موازی در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال برگزاری است.همچنین دو کارگاه مسائل اجرایی پیش‌تنیدگی و پوسته‌های سبک عایق ساختمانی امروز بعدازظهر برگزار خواهد شد.
در پایان سخنرانی دکتر بختیاری، لوح تقدیر سخنران کلیدی به ایشان اهدا شد.
خاطرنشان می‌شود نهمین کنفرانس ملی بتن و پانزدهمین همایش روز بتن به مدت دو روز در محل مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی در حال برگزاری است. این همایش فردا با برگزاری همایش روز بتن به کار خود پایان خواهد داد.